Jan Niezbędny w ręcznej aplikacji - tutorial

Mierzę się właśnie z aplikacją ręczną (i raczej ten stan będzie długotrwały). Więcej: TUTAJ! W związku z tym tematem na moim IG pojawiło się zdjęcie przedstawiające początki przygody z nową techniką. Zostałam poproszona o podanie więcej szczegółów dotyczących wykorzystania przeze mnie torebek śniadaniowych Jana Niezbędnego. Dlatego dziś pokażę Wam jak ja aplikuję ręcznie. 
W tutorialu będę aplikować serce. Dlaczego akurat taki kształt? Po pierwsze serce ma zarówno wklęsły i wypukły element. Po drugie takie właśnie aplikowane serce szyję na kołdrę Stowarzyszenia Polskiego Patchworku.
Torebki śniadaniowe (np. Jan Niezbędny) wodoodporne woskowane to tak naprawdę Freezer Paper tylko w innej formie (wiem to dzięki Wiesi z quiltandsmile.pl - TUTAJ). 

Oprócz Jana będziemy potrzebować: 
  • wzoru aplikacji,
  • nici do fastrygowania,
  • nici do aplikowania (ja używam nici w kolorze aplikacji a nie tła - Wy możecie zdecydować inaczej),
  • igły do szycia ręcznego,
  • nożyczek do papieru, 
  • nożyczek do tkanin, 
  • kleju do tkanin (u mnie klej Magik),
  • żelazka,
  • tkaniny na tło,
  • tkaniny na aplikację.
Możemy przystąpić do pracy.

1. Wybrany wzór aplikacji przerysowujemy dwukrotnie (ja wolę mieć sztywniejszy papier, gdy 100 razy obracam go w trakcie aplikowania) na frezzer paper (Jana niezbędnego) i wycinamy (nożyczki DO PAPIERU!).
2. Przyprasowujemy najpierw 1 warstwę frezzer paper (Jana Niezbędnego) np. do deski do prasowania (u mnie żelazko na **), a potem łączymy obie warstwy przyprasowując 2 na 1.
3. Delikatnie całość odklejamy od deski do prasowania.
4. Układamy na tkaninie do aplikacji z zachowaniem zapasu na szew i przyprasowujemy na PRAWĄ stronę tkaniny.
5. Wycinamy aplikację z zapasem na szew (nożyczki do TKANIN).
(Tutaj dla porównania Serce z mojego tutorialu i listek z bloku w Baltimore - ten z pierwszego zdjęcia ;) !)
6. Klejem do tkanin podklejamy dół serca na lewą stronę.
 
7. Teraz jest etap, który sobie dodałam. W wielu instrukcjach podginamy zapasy na szew tkaniny w momencie aplikowania jej na tło. Ja jednak wolę mieć już całość gotową. 
Zatem podginamy tkaninę pod spód i fastrygujemy przez papier, aby złapać zapasy na szwy.
8. Dochodzimy do wklęsłej części serca, w której nacinamy zapas na szew jak na zdjęciu (nie do końca). Podginamy pod spód i fastrygujemy. 
9. Kończymy podginanie i fastrygowanie mając docelową wielkość aplikacji.
10. Aplikację z papierem układamy w odpowiednim miejscu na tkaninie na tło, przypinamy szpilkami i fastrygujemy.
 
11. Ręcznym ściegiem krytym przyszywamy aplikację (ja wybieram nić w kolorze aplikacji).
12. Przy aplikowaniu wklęsłej części serca na tło wpychamy delikatnie igłą czerwoną tkaninę jeszcze bardziej pod spód i gęściej szyjemy, tak aby nic się nie wysiepało.
13. Po skończeniu przyszywania aplikacji ściegiem krytym usuwamy fastrygę i odklejamy frezzer papier. Naszym oczom w końcu ukazuje się końcowy efekt pracy.
Teraz tylko zostaje nam całość przeprasować z lewej strony na miękkim ręczniku, aby ładnie uwypuklić aplikację i GOTOWE!
Mam nadzieję, że opisałam wszystko w sposób czytelny, a zdjęcia rozjaśniają ewentualne niejasności. W razie wątpliwości chętnie pomogę w miarę moich umiejętności ;) (z każdym przyszytym listkiem coraz pewniej się czuję w tym aplikowaniu). 

A następnym razem pokażę Wam pierwszy blok Tradycyjnego ogrodu w Baltimore. Zapraszam :)

Komentarze

  1. Powiem tak: SPORO ROBOTY. Żeby nie powiedzieć że kooopa roboty. Efekt jest w pełni zadowalający. Podziwiam już teraz za co się wzięłaś decydując na Baltimore. :o

    OdpowiedzUsuń
  2. wow! dużo pracy! podziwam Cię :) ! ja na razie pozostanę z myślą że aplikacje to nie dla mnie ;) ze względu na szybkość (i wrodzoną nicierpliwość ;) wolę bondaweb vlisofix i jakis fajny scieg dookoła. Trzymam kciuki za Baltimore!

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny tutorial, Kamila !!! Ja na samą myśl o żmudnym szyciu aplikacji dostaję białej gorączki. Tym bardziej podziwiam Twój zapał :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozostaw swój ślad :)